Drumla Jak grać na drumli? Dan Moi Drumlowe forum Muzyka Drumlarzy Linki

stereoskopia Tamtaja

Jak grać na drumli

Gra na drumli jest bardzo łatwa i można jej się nauczyć w kilka minut.
Bierzemy instrument w dłoń tak by chwycić za ramkę nie dotykając języczka. Następnie przykładamy płaską część ramion drumli do zębów (uwaga, nie gryziemy bo grozi to uszkodzeniem zębów) i przyciskamy je do nich. Następnie szarpiemy za spust i gramy :o)
Nacisk na zęby powinien być wystarczający by metal nie obijał nam się o zęby. Języczek powinien drgać luźno i nie obijać się o nasze palce lub język. W ten sposób możemy wybijać proste lub bardziej skomplikowane rytmy. By zmienić wysokość dźwięku wydawanego przez instrument musimy się posłużyć naszą jamą ustną jako rezonatorem. Napinając mięśnie policzków lub poruszając językiem możemy wpływać na dźwięk. Początkowo można sobie pomagać wypowiadając podczas gry samogłoski (a e i o u). Przepływające powietrze z płuc zwiększa głośność instrumentu lecz także uwypukla jego ton podstawowy.
Dalszą częścią nauki może być nauka uzyskiwania różnych efektów dźwiękowych takich jak tremolo czy wibrato płucne i językowe. Łatwy do zagrania jest także dźwięk sprężynki ;o) Zachęcam do ćwiczeń i zabawy, odkrywając nowe możliwości tego "malutkiego" instrumentu. A jeśli masz dodatkowe pytania,
pisz na forum.

jak grać

jak grać2
Projekt i wykonanie TAMTAJ